Již desítky let funguje v naší obci velmi úspěšně klub leteckých modelářů, nadšenců, kteří propadli kouzlu létání s modely letadel. V současné době tento krásný společný koníček  láska k letadlům a létání – spojuje devět členů. Kolik zájemců prošlo kroužkem za celou dobu jeho existence si ani nedovolím odhadnout.

Letecko modelářský klub (LMK) je zaregistrován pod číslem CZE-425 u Klubu leteckých modelářů České republiky, člena mezinárodní organizace CIAM FAI.

2014

DRAKIÁDA

LKM Louka opět po roce pořádal soutěž draků. Rovněž i letos se soutěžící sešli na louce u vlakové zastávky v neděli dne 26. října.

V červenci se nám podařilo odlétat dvě zbývající soutěže rádiem řízených modelů poháněných elektromotorem LÚCKÁ ELEKTRA 2 a3, které byly v plánu klubu Louka. Účast byla 16 soutěžících na každé soutěželekter ve Strážnici. Na těchto soutěžích se umístil Pavel Maňák 1x na 1. místě a 2x na druhém místě.

Září bylo opět plné činnosti. Byly uskutečněné dvě soutěže

Putovní "Horňácký pohár" vyhrál pro rok 2014 Dalibor Jagoš a předával mu ho vítěz loňského roku Pavel Maňák

6.9.2014 se Pavel Maňák a Mirek Maňák zúčastnili mistrovství ČR v kategorii RC elekter ve Štěpánově. Pavel Maňák skončil na 12 místě a Mirek Maňák na 18. místě ze 34 soutěžících.

i, a to Třebíč, Malacky, Louka, Holíč, Litovel, Štěpánov, Letovice. V srpnu jsme byli na soutěži rádie řízených větroňů, které měly být odlétané podle sportovního kalendáře ČR, jedna již 16.3.2014, ale byla odložena pro nepřízeň počasí. Zvítězil Václav Hučík, druhý byl Dalibor Jagoš a třetí Jan Trn. Ve druhé soutěži byl na 1. místě Jan Škopík, 2. místo obsadil Dalibor Jagoš a 3. místo Milan Koryčanský. Obě soutěže byly 7.9.2014.

Ohlédnutí za rokem 2013

Klub přibral do svého   středu nového člena Tomáše Gazárka. Současný stav byl v roce 2013 10 členů. Náčelník klubu je Ing. Šmehlík Miroslav.

Činnost která byla v plánu podle kalendáře Svazu leteckých modelářů ČR, nebyla splněna  na 100%. V plánu bylo uspořádat podle kalendáře I soutěž kategorie "H" dvakrát kategorie " A3", pětkrát kategorie rádiem řízených modelů "RC V1 - Horňácký pohár". Třikrát rádiem řízených modelů s pohonem elektro - motorem kat RC EO "Lúcká elektra" a pro děti Drakiádou. Pro nepříznivé  počasí se neuskutečnily dvě soutěže kategorie RC V1.

Kat. A3: V této kategorii létalo  v celé České republice celkem 44 soutěžících. Naši modeláři se účastnili 11 soutěží a umístili se na 24 místě Škopík Jan a Maňák Pavel na 42 místě.

Kat. RCV1: Celkem mělo být 5 soutěžících, ale pro nepříznivé počasí se 2 soutěže nekonaly. Nejlépe si vedl Maňák Pavel č. 31, na 2. místě Jagoš Libor a na 3. místě Škopík Jan č. 231. Putovní Pohár Horňácka si odnesl Maňák Pavel

Kat. RCEO: Nejlepším modelem z Louky byl Pavel Maňák, který se dělil o 1. místo s Vladislavem Horníkem z Uničova a Tomášem Hlavinkou z Litovle. Jagoš Libor skončil na 7. místě. Maňák Miroslav na 18. místě a Škopík Jan na 28. místě. Celkem létalo v celé ČR 54 modelů. Mimo tento celostátní žebříček, kde se počítají 3 a více nejlepších výsledků, bylo v Letovicích mistrovství ČR v kategorii RCEO a naší modeláři Pavel Maňák se umístil z 18 soutěžících na 6. místě a Miroslav Maňák na 11. místě.

Škopík Jan, Louka č. 231

DRAKIÁDA

Na nedělní drakiádě 29.září se na kopci u nádraží sešlo 44 soutěžících dětí z 8 obcí a měst. Soutěžilo se ve dvou kategoriích - v doma vyrobeného a namalovaného draka a v dosažené výšce. Počasí nám opět přálo, bylo slunečno 24°C, vítr nárazový do 3m/sec. Některé děti měly problém dostat draka do nějaké větší výšky, ale komu se podařilo vyletět nad 50m, tak už snadněji dosáhl 80m a výše. draci vyrobení doma létají lépe.

3. Škopíková Valentýna   Chropyně                           160 metrů

Poděkování patří všem sponzorům: Elektro Maňák, Smíšené zboží Maňáková Hana, Průmyslové zboží Jagoš Dalibor, potraviny Kučera, Obec Louka a Klub leteckých modelářů Louka, dále všem, kteří pomáhali při soutěži.

zpracoval: Jan Škopík

Modelářská činnost začíná již od 1.ledna 2013. V lednu modeláři uspořádali 2 soutěže:

13. ledna byla soutěž rádiem řízených modelů RC V1, kde se účastnilo 7 modelářů z Louky a Hodonína. zvítězil:

1) Pavel Maňák z Louky

2) Škopík Jan z Louky

3) Hučík Václav z Blatničky

27. ledna pořádali modeláři z Louky další 2 soutěže volných modelů kategorie "A3" a jednu soutěž kategorie "H" (házedla). Model se hodí z ruky a má letět 60 sekund - 10 startů.

A3 je soutěž modelů, které se vypustí za šňůry 25m a model letí neřízen sám 60 sec. Létá se v každé soutěži 5 startů. V kategorii "A3" po rozlétání byl: