Obecbní úřad...
Úvodní strana
Informace o obci
Úřední deska
Úřední hodiny
Archiv zápisů zastupitelstva
Hlášení rozhlasu
Obecní zastupitelstvo
Plánované akce
Aktivity a organizace
Červený kříž
Divadelní kroužek
Myslivecké sdružení
Základní škola Louka
TJ Sokol Louka
Farnost Lipov - Louka
Hody
Pouliční turnaj ve fotbale
Volejbal
Nohejbal
Zahřádkáři
Letecko modelářský klub
DFS Lúčánek
Úcká kucharka
Mužský pěvecký sbor
Sbor dobrovolných hasičů
Svazek obcí Lipov, Louka
Knihovna
Fotogalerie
Životní prostředí
Lúcký zpravodaj
Užitečné odkazy
Počasí u nás
Kontakt
Vydané články...
Novinky
Hledání...

Pokročilé hledání

TOPlistvyšlo: 24. března 2017  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka tisk článku
BALADA PRO BANDITU
BALADA PRO BANDITU

BALADA PRO BANDITU

Na velmi úspěšnou plesovou sezónu navázali členové Divadelního spolku v Louce kteří letos šestkrát před plně obsazeným sálem sehráli divadelní představení od autorů Milana Uhdeho - českého spisovatele, dramatika, scenáristy a politika a Miloše Štědroně, českého hudebního skladatele, hudebního vědce a pedagoga Balada pro banditu. Za nás za všechny děkuji principálovi divadelního spolku panu Antonínovi Maňákovi a jeho asistentce paní Jarmile Hrbáčkové za zrežírování muzikálové adaptace této hry, hercům a herečkám za jejich skvělé výkony, dík patří také hudebníkům za doprovodnou muziku. Ukočírovat pomalu 40ti členný kolektiv, kde věk herců v tomto představení byl od 8 měsíců po 69 let, je jistě obdivuhodný.

Z mé pozice moc děkuji všem za důstojnou prezentaci obce Louka. Divadelní spolek bezesporu patří k nejaktivnějším spolkům nejen v Louce, ale i v širokém okolí. Budeme se těšit na další divadelní představení, kterými nás, doufám i v budoucnu potěší.                                                                                                    Anna Vašicová

Slovo Jarmilky Hrbáčkové a Antonína Maňáka

Lednovou plesovou sezonu vystřídal v Louce v kulturním domě úplně jiný žánr. Koncem února a začátkem března tu tři víkendy bylo slyšet střílení z pušek, krásné melodické písně a potlesk diváků v zaplněném sále. Ochotníci z Louky sehráli už šestnácté pod vedením režiséra Antonína Maňáka divadelní představení, tentokrát Baladu pro banditu, autorů Milana Uhdeho a Miloše Štědroně. Bylo to divadelní představení, na kterém se podílela spousta lidí. Všichni se do toho snažili dát maximum, aby konečný výsledek Vás diváky potěšil, uspokojil a nás herce tento pocit zahřál u srdíčka. Vše musel dát dohromady jeden člověk a tím je náš režisér pan Antonín Maňák. Položila jsem mu několik otázek a chtěla bych se s Vámi o jeho myšlenky podělit.

Co Tě vedlo k nastudování této divadelní hry?

Tento divadelní scénář (spíš muzikál) jsme získal asi před pěti lety. Nastudovat tuto hru dříve nebylo možné. Bylo potřeba využít moment, kdy dojde ke správné kombinaci herců, jejichž účast je ovlivněna mnoha faktory jako například studiem, rodinou s malými dětmi atd. A potom rád nastuduji hry vždy k nějakému výročí ať už autora nebo konkrétně teď k 95 letému výročí smrti Nikoly Šuhaje.

Jak vybíráš herce pro své role a zda jsi byl spokojený s výběrem rolí pro tuto hru?

Správně obsadit herce do představení by bylo asi složité pro režiséra, který herce nezná. Za dobu moji režie (asi 16 let) jsem pouze dvakrát musel udělat změnu role. Pokud jde o zpěv tak je to jasné, pokud o stáří podle scénáře tak je to taky předem dané a pak také o vzhled a postavy.

Na otázku zda jsem spokojen s výběrem herců na jednotlivé postavy hry, odpovím: jako vždy jdu na děkovačku poslední a slyším potlesk a uznání a to je nejen za herecký výkon, ale i za to, že toho herce nebo herečku obecenstvo na jevišti rádo vidělo. A pak se jdu i já poklonit s radostí, že se mně dílo podařilo. Doma pak v klidu s mrazením po celém těle sleduji na videu, že se mně v této divadelní hře podařilo obsadit herce do správných rolí.

Vzpomínám na divadelní představení Naši furianti, bylo tam hodně dětských rolí, většinou hráli děti herců. Z nich nám vyrostli za 13 let vynikající herci a muzikanti, zpěváci, takže dnes je ten výběr lehký.

Každý rok jsme divadelní představení hráli i pro školní děti z Louky a Lipova. Letos to nevyšlo, kolektiv herců a muzikantů byl tak velký a důvodem bylo profesní a osobní zaneprázdnění některých členů. Je to škoda a mrzí mě to.

Jak jsem uvedl, ve zmínce o hře Naši furianti - z malých herců - dětí, jsou dnes už dospělí herci. Ochotničení se musí dostat pod kůži odmalička. A tak přeji našemu divadlu aby režisér měl snadný výběr pro role jak starce, tak i maminky  a děti.

Kde čerpáš inspirace pro návrh scény?

Navrhnout scénu místností a pokojů je většinou jednoduché, ale scénu krajiny? Asi to bude tím, že mám přírodu rád, rád do ní chodívám a hlavně po přečtení scénáře pár nocí nespím a pak už tu scénu vidím. Jako příklad uvedu hru Ženský boj. Byla to moje asi třetí režie (snad před 12 lety).

Tuto hru jsem viděl před 30ti lety v tehdejším Gottvaldově. Otáčivá scéna na jevišti, uprostřed kupka sena a to bylo hotovo. Já považuji tuto hru, jak jsme ji hráli my v Louce,(to znamená scéna, kostýmy herců, výkony herců) za jednu z nejlépe barevně sladěných kostýmů s okolím. Nemám rád náznakové scény a jsem moc rád, že se i tento přístup pomalu mění i v dnešních profesionálních divadlech..

Jak hodnotíš toto divadelní představení a diváky?

Jestliže nám přicházejí nabídky na účinkování ze Strážnice, Veselí, Prostějova a dalších míst a vidím naše vyprodané sály, mám velkou radost. Hodnocení nám udělili samotní diváci potleskem ve stoje, to je pro nás jedno z největších uznání. Já sám (hraji již 54 let) jsem byl v mládí od režisérů hodnocen jako dobrý herec, ale často jsem si uvědomoval, kolik chyb jsem udělal a nebýt nápovědy nebo pomoci jiného herce nikdy bych to nedokázal. Proto nerad sám hodnotím, divák to vidí nejlépe a když je spokojen, to je to nejlepší ohodnocení.

Chtěl bych poděkovat všem hercům, muzikantům a všem ostatním co na divadle pracují ( nápovědy, zvukař, osvětlovač), zkrátka všem děkuji. A vím o čem mluvím. Je to velká obětavost, protože být ochotný znamená něco ochotně udělat a s láskou. A od toho je odvozeno i ochotnické divadlo. A na závěr Vás všechny zdravím, zlomte vaz.

Tolik slova pana Antonína Maňáka.

Já bych ještě jménem všech ochotníků chtěla poděkovat obecnímu úřadu za poskytnutí kulturního domu a celého zázemí. Rovněž děkuji děvčatům z Červeného kříže za pomoc v bufetu a vám divákům za naší přízeň. Těm, kteří se nedostali na naše divadelní představení oznamujeme, že máme v plánu sehrát podzimní reprízy.

Jarmila Hrbáčková

Další fotečky nalezneme zde

Obecní úřad - starostka

přečteno: 1011x
Aktuality z obce...
23. května 2018
Stavění máje17. května 2018
Mladé Horňácko 2018
19. dubna 2018
12. Košt trnek

17. dubna 2018
Ukliďme Česko


18. března 2018
Práce zaměstnanců

18. března 2018
Přednáška lékaře

18. března 2018
Balady z pod Javoriny

26. února 2018
Přednáška

Fotogalerie...

Fotogalerie obce
Zpravodaj...
Chcete-li od nás dostávat aktuální informace, zadejte svoji emailovou adresu
Vstup do redakčního systému PORTIA.CZ
středa, 23. května 2018
celkem přístupů:
návštěvníků online: 585
CMS PORTIA.CZ [ Úvodní strana | Informace o obci | Úřední deska | Obecní zastupitelstvo | Plánované akce | Aktivity a organizace | Fotogalerie | Životní prostředí | Lúcký zpravodaj | Užitečné odkazy | Počasí u nás | Kontakt ]  webcreator
© 2006 - 2018, Obec Louka