Obecbní úřad...
Úvodní strana
Informace o obci
Úřední deska
Úřední hodiny
Archiv zápisů zastupitelstva
Hlášení rozhlasu
Obecní zastupitelstvo
Plánované akce
Aktivity a organizace
Červený kříž
Divadelní kroužek
Myslivecké sdružení
Základní škola Louka
TJ Sokol Louka
Farnost Lipov - Louka
Hody
Pouliční turnaj ve fotbale
Volejbal
Nohejbal
Zahřádkáři
Letecko modelářský klub
DFS Lúčánek
Úcká kucharka
Mužský pěvecký sbor
Sbor dobrovolných hasičů
Svazek obcí Lipov, Louka
Knihovna
Fotogalerie
Životní prostředí
Lúcký zpravodaj
Užitečné odkazy
Počasí u nás
Kontakt
Vydané články...
Novinky
Hledání...

Pokročilé hledání

TOPlistvyšlo: 23. května 2017  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka tisk článku
Čtení s Andersenem
Čtení s Andersenem

Čtení s Andersenem

Za historický prostředek i nástroj lidské kultury považujeme čtení. Čtení neslouží samo o sobě jen pro získávání nových znalostí a dovedností, ale k i vytváření si vlastních postojů, hodnot a zkušeností. Čtenářská dovednost úzce souvisí s porozuměním a díky tomu jsou děti schopné učit se, získávat nové utříbené informace, prohlubovat chápání nejenom textu, ale i běžných životních situací. I přes tyto fakta mnohé děti četbu odmítají, proto brání rozvoji abstraktního myšlení a zvýšení slovní zásoby. Protože je čtenářská gramotnost člověka celoživotním procesem, právě čtení u dětí souvisí s rozvojem jejich osobnosti, také však na jejich rodinném zázemí, ale i na kulturním prostředí. Mezinárodní výzkum PISA definuje čtenářskou gramotnost jako "schopnost porozumět psanému textu, přemýšlet o něm a používat jej k dosahování určitých cílů k rozvoji vlastních schopností a k aktivnímu začlenění do společnosti." Většina lidí proto sdílí pozitivní postoj ke čtení, které je takřka neoddělitelnou součástí lidského života. V následujícím textu bychom chtěli připomenout autora, který se proslavil nejen svou dětskou literární tvorbou.

Každým rokem 2.dubna slavíme narození dánského spisovatele a nejznámějšího pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Při této příležitosti knihovny po celé České republice realizují nejrůznější čtenářské semináře a další aktivity pod názvem Noc s Andersenem, která usiluje o podporu dětské čtenářské gramotnosti. Současně je 2. duben od roku 1967 uznáván celosvětově jako Mezinárodní den dětské knihy.

Andersen během života napsal 156 pohádek, z nichž se některé staly klasikou. Mezi pohádky, které zajisté známe, a provází nás celým životem patří Princezna na hrášku, Ošklivé káčátko, Císařovi nové šaty, Statečný cínový vojáček, Malá mořská víla, Sněhová královna, O Malence. Napsal také několik úspěšných románů, veršů v básnických sbírkách a divadelních her. Pochopení jeho života nastiňuje v autobiografickém románu Pohádka mého života. Jeho rodinné zázemí způsobilo trvalé narušení osobnosti od mládí, byl přecitlivělý, ale přesto ctižádostivý. Navíc trpěl autismem, pokoušel se ovládat své záchvaty vzteku a odolávat strachu z navazování mezilidských vztahů. Celý život toužil po společenském a uměleckém uznání, kterým kompenzoval své sociální nedostatky. Zmatečnost Andersenova vlastního nitra se zrcadlí v hloubce jeho příběhů, v bizardních postavách a jejich nešťastných koncích, které se objevují v jeho literárních dílech.

Iniciativa ke vzpomínce na tohoto významného muže nás přivedla k nápadu obohatit naše žáky a spolupráci s obcí Louka, panem knihovníkem Zálešákem jsme jednotlivým třídám připravili exkurzi do obecní knihovny. Naši přednášku jsme směřovali k vysvětlení organizačního řádu knihovny, bližšímu seznámení s knižními tituly a vysvětlení významu čtení pro lidský život. Během čtyř týdnů navštívili místní knihovnu žáci 2. - 5. ročníku. Starší žáky jsme vyzvali k tomu, aby sepsali krátké vyprávění o knihovně a její prohlídce nebo o svých oblíbených knihách. Žáci 5. ročníku se tohoto úkolu zhostili v podobě skupinové práce a ze 4. ročníku jsme pečlivě vybrali tři ukázky oblíbených knih žáků.

Jedny fotečky máme zde a další jsou na konci článečku

KNIHOVNA

Do knihovna nás přivedla paní učitelka Ester Jagošová, která nám spolu s panem knihovníkem Zálešákem řekla něco o knihovně. Pan knihovník povolil každému z nás si knihu půjčit, ale ke knížkám pro dospělé nás nepustil. Po půl hodině jsme rychle utíkali zpátky do školy, protože sněžilo tak hustě, že jsme neviděli ani na krok. Pan knihovník byl, milá, hodný a veselý.

Knihovna je nově zrekonstruovaná a je otevřena od 15:00 do 19:00, každý čtvrtek. Knihovna je v kulturním domě. Občas pana knihovníka zastupuje paní Zálešáková, ten v knihovně pracuje už 17 let. Lůcká knihovna svým čtenářům může zapůjčit knihy z výměnného fondu Hodonín. Knihovna je rozdělena na oddělení pro dospělé, mládež a dětské knihy. Když si chceme půjčit knihu, musíme mít průkazku ročně za 10,.Kč. Knížku si můžeme prodloužit o měsíc, pokud si ji nedočteme.

                                                                                                         Žáci 5. ročníku

LETOPISY NARNIE       -     Lev, čarodějnice a skříň

Tuto knihu mám rád, protože jsem ji dostal k pololetnímu vysvědčení. K této knize je natočený překrásný film. Vystupují tam čtyři hlavní hrdinové, kteří se jmenují Petr, Zuzana, Lucie a Edmund. Pocházejí z Londýna, ze kterého musely odjet, protože na něj nalétávaly německé letouny. Odjely do jedné malé vesničky, k jednomu profesorovi. U profesora objevili kouzelnou skříň, skrze kterou se dostali do země zvanou Narnie. V Narnii zažívají spoustu dobrodružství. Dostanou se k faunovi jménem Tumnus. Setkají se s bobrovými a s nimi se dostanou do Aslamova tábora. V táboře se připravují na bitvu s čarodějnicí a poté se stanou vládci Narnie.

                                                                                                                  Jiří Mikeska

KOČIČÍ VÁLEČNÍCI

Tahle kniha začíná úplně normálním dnem, ale kocour Zrzek uteče do lesa. Tam se setká s Modrou Hvězdou - velitelkou Hromového klanu, s Rudochem - zástupcem velitelky a Šedákem - učedníkem. Ti se ho zeptali, jestli nechce být v klanu a Zrzek řekl, že tedy půjde. Už druhý den se seznamoval s ostatními a dostal nové jméno Ohnivák. V průběhu výcviku nebo při pobytu v táboře zažíval pořád nová dobrodružství.                                                                           Karolína Okénková

POD PALBOU        PŘEŽIL JSEM PEARL HARBORE

Moje nejoblíbenější kniha je Přežil jsem Pearl Harbore. Knihu vydala společnost Albatros, napsali ji Laren  Tarisová a Scott Dawsan. Knihu mám rád, protože je zajímavá. Byla o chlapci, který se přestěhoval se svou maminkou na Pearl Harbore. Jeho maminka pracovala poblíž nemocnice. Celou dobu, co maminka pracovala, trávil čas se svým novým kamarádem. O den později přiletěli japonské stíhačky. Dalšího dne šel chlapec na vojenskou základnu, tam nastartoval auto a odjel za svou mámou do nemocnice.                                                             Michal Malúš     

ZÁKON SMEČKY             Mrtvé město

Tahlew kniha se mi líbí, protože je to dobrodružný příběh. Byl jeden pes jménem Štistko. Měl kamarádku Hvězdu, byli to nejlepší kamarádi. Jednoho dne šli do Mrtvého města, kde nikdo nebyl. Měli velký hlad, ale nic nemohli najít. Jednoho dne si Hvězda řekla, že ve městě nic není! Nepřežijeme to! Hvězda se rozhodla odejít a najít si smečku. Štístko zůstal sám. Najednou našel krabici jídla. Podíval se do krabice, kde bylo maso, ale jen sto metrů od krabice stál černý pes. Vrčel a štěkal, proto Štístko utekl. Poté uviděl zvíře. Byla to liška! Přiběhly i další lišky a začaly ho honit. Pak uviděl smečku psů a ta ho zachránila.                  Zuzana Cudrákova

Moje nejoblíbenější kniha

Moje nejoblíbenější kniha je učebnice pro řidiče z povolání. Je to technická kniha a je v ní složení motoru, popis, obrázky nákladních aut. Byla to pradědova kniha, kterou jsem našel, když jsem vyklízel skříně. Je to kniha tlustá a stará.   

                                                                                                        Jiří Machálek       

BÍLÝ TESÁK

Tuhle knihu mám rád, protože mně ji koupila maminka. Líbí se mi, protože jsem viděl i film a hrozně jsem se bavil. Tak jsem se rozhodl, že si koupím i knížku.  Když jsme začal číst, tak mě moc zaujala. Knížka vypráví o jedno psu, ve kterém kolovala krev vlka a jmenoval se Tesák. Byl to pes, který se ztratil. Pak našel jiného pána a ten s ním zápasil s jinými psy. Když jednou zápasili, tak ho nějaký pes zakousl, pak byl Tesák poraněn. V tu dobu tam přišel jeho pán a viděl jak ho tam mučí. Vzal Tesáka a šel, jenomže ten muž, co s ním zápasil říkal: "Ten pes je můj a já si s ním vydělám velké peníze. Tak si ho vzal a vycvičil ho.                                        

                                                                                                               Filip Švrček 

A zbytek foteček nalezneme zde

Obecní úřad - starostka

přečteno: 634x
Aktuality z obce...
23. května 2018
ČAJ O PÁTÉ

23. května 2018
Stavění máje


17. května 2018
Mladé Horňácko 2018
19. dubna 2018
12. Košt trnek

17. dubna 2018
Ukliďme Česko


18. března 2018
Práce zaměstnanců

18. března 2018
Přednáška lékaře

18. března 2018
Balady z pod Javoriny

26. února 2018
Přednáška

Fotogalerie...

Fotogalerie obce
Zpravodaj...
Chcete-li od nás dostávat aktuální informace, zadejte svoji emailovou adresu
Vstup do redakčního systému PORTIA.CZ
sobota, 26. května 2018
celkem přístupů:
návštěvníků online: 119
CMS PORTIA.CZ [ Úvodní strana | Informace o obci | Úřední deska | Obecní zastupitelstvo | Plánované akce | Aktivity a organizace | Fotogalerie | Životní prostředí | Lúcký zpravodaj | Užitečné odkazy | Počasí u nás | Kontakt ]  webcreator
© 2006 - 2018, Obec Louka