Obecbní úřad...
Úvodní strana
Informace o obci
Úřední deska
Úřední hodiny
Archiv zápisů zastupitelstva
Hlášení rozhlasu
Obecní zastupitelstvo
Plánované akce
Aktivity a organizace
Červený kříž
Divadelní kroužek
Myslivecké sdružení
Základní škola Louka
TJ Sokol Louka
Farnost Lipov - Louka
Hody
Pouliční turnaj ve fotbale
Volejbal
Nohejbal
Zahrádkáři
Letecko modelářský klub
DFS Lúčánek
Úcká kucharka
Mužský pěvecký sbor
Sbor dobrovolných hasičů
Svazek obcí Lipov, Louka
Knihovna
Fotogalerie
Životní prostředí
Lúcký zpravodaj
Užitečné odkazy
Počasí u nás
Kontakt
Vydané články...
Novinky
Hledání...

Pokročilé hledání

TOPlistvyšlo: 29. října 2017  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka tisk článku
Světluškový průvod
Světluškový průvod

Světluškový průvod

Čtvrtek 27. října - podvečer státního svátku výbor Českého červeného kříže uspořádal vzpomínkovou akci na počest výročí vzniku samostatné Československé republiky spojené s průvodem světlušek.

Starostka obce paní Anna Vašicová nejdříve všechny zúčastněné přivítala. Jen v krátkosti připomněla, co všechno vzniku republiky předcházelo. "Jednání o samostatnosti Československého státu pozastavila první světová válka, která trvala od roku 1914 do roku 1918 a zasáhla celou Evropu, Asii a Afriku. Vypukla po atentátu na následníka trůnu Rakouska - Uherska Františka Ferdinada v Sarajevu a to v červnu 1914. Na to Rakousko - Uhersko vyhlásilo válku Srbsku, po té již v červenci následovala řetězová reakce ostatních států, které do války vstoupily.

Boje probíhaly na několika frontách. Ve velmi krátké době bylo mobilizováno přes 60 milionů vojáků. Od nás z Louky zpočátku odchází na vojnu 56 občanů. Zpět se k rodinám nevrátilo 23 občanů, na jejích  počest byl v roce 1933 za podpory rodinných příslušníků padlých vojáků a za podpory obce postaven pomník padlých.

Důsledkem vyhlášení první světové války byly do pozadí odsunuty národnostní otázky v Rakousko - Uhersku. Vyjednávání o samostatnosti naší republiky se začalo až po skončení první světové války. Vzniku Československa předcházel zdlouhavý proces, do kterého byli zapojeni legionáři, mezi nimi i Tomáš Garrigue Masaryk. Samostatný Československý stát byl vyhlášen 28. října 1918 a Tomáš Garrigue Masaryk se stal prvním prezidentem.

Pomník padlých se stal místem ke kterému se obracíme při různých významných událostech. Tak i tentokrát starostka obce Anna Vašicová spolu s místostarostou Ing. Radimem Buzíkem položili k pomníku padlých  na počest všech občanů bojujících za samostatnost Československého státu věnec. Taky jsme vzpomněli občany bojující v první  i druhé světové válce a za zemřelé jsme  zapálili svíce.

Po té se vydal průvod broučků, berušek as světlušek s rozsvícenými lampionky a světýlky za doprovodu muziky puštěné  prostřednictvím obecního rozhlasu, po obci. Tentokrát jsme zvolili trasu dolů po obci, přes lokalitu Záhumenice, dále po levé straně hlavního průtahu až k horní autobusové zastávce. U kulturního domu pak na všechny čekalo malé občerstvení, čaj,  medáčky, ba i něco pro dospělé účastníky. I přes vrtkavé páteční počasí se nás sešlo poměrně hodně(přes 115),  jsme se vyhnuli  kapkám deště, který spustil až k sedmé hodině a rozehnal nás do našich domovů.

 A další fotečky nalezneme zde

 

Obecní úřad - starostka

přečteno: 839x
Aktuality z obce...
13. prosince 2018
Floristický seminář22. listopadu 2018
Stromy budoucnosti

20. listopadu 2018
Svatohubertská mše 2018

1. listopadu 2018
Vítání občánků

27. října 2018
Drakiáda 2018

20. října 2018
Lúcké HODY


4. října 2018
Den seniorů4. října 2018
Výlet do Luhačovic


Fotogalerie...

Fotogalerie obce
Zpravodaj...
Chcete-li od nás dostávat aktuální informace, zadejte svoji emailovou adresu
Vstup do redakčního systému PORTIA.CZ
pondělí, 17. prosince 2018
celkem přístupů:
návštěvníků online: 1855
CMS PORTIA.CZ [ Úvodní strana | Informace o obci | Úřední deska | Obecní zastupitelstvo | Plánované akce | Aktivity a organizace | Fotogalerie | Životní prostředí | Lúcký zpravodaj | Užitečné odkazy | Počasí u nás | Kontakt ]  webcreator
© 2006 - 2018, Obec Louka