Obecbn�䮮.
Úvodní strana
Informace o obci
Poplatky
Publicita projektů
Úřední deska
Úřední hodiny
Archiv zápisů zastupitelstva
Hlášení rozhlasu
Obecní zastupitelstvo
Plánované akce
Aktivity a organizace
Červený kříž
Divadelní kroužek
Myslivecké sdružení
Základní škola Louka
TJ Sokol Louka
Farnost Lipov - Louka
Hody
Pouliční turnaj ve fotbale
Volejbal
Nohejbal
Zahrádkáři
Letecko modelářský klub
DFS Lúčánek
Mužský pěvecký sbor
Sbor dobrovolných hasičů
Svazek obcí Lipov, Louka
Knihovna
Fotogalerie
Životní prostředí
Užitečné odkazy
Lúcký zpravodaj
Počasí u nás
Kontakt
Vydan頨l᮫y...
Novinky
Hledá®?..

Pokro詬鍊 hled�/a>

TOPlistvyšlo: 5. srpna 2018  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka tisk článku
Zdravotní přednáška
Zdravotní přednáška

Zdravotní přednáška

V pátek 13. července ve 14 hodin v přísálí kulturního domu se konala zdravotní přednáška o bylinkách a mastičkách na potlačení bolesti pohybového aparátu člověka.

Přednášel lázeňský lektor a bylinkář Karel Štenbaur, spolupracovník farmacie BIOMEDIKA PRAHA. Přiblížil nám všechny dostupné bylinky, jaký mají vliv na náš organismus, v jakém složení a intervalu se mají užívat, aby se dosáhlo efektivního účinku.

Mezi jinýma byl vyzdvižen účinek

Bršlice kozí noha (husí šlapka) - která spadá do čeledi miříkovité, je vysoká 50 - 100 cm, kvete v květnu až září. Je to vytrvalá rostlina, kterou najdeme na zanedbaných zahrádkách, v porostu smíšených a listnatých či lužních lesích a stinných pasekách. Rostlina je využívána jako léčivá, sbírá se oddenek a listy. Obklad z listí (které se doporučují mírně poklepat) má zklidňující účinek, používá se při onemocnění dnou a dalších bolestivých onemocněních kloubů. Rostlina má velký obsah vitamínu C, používá se do salátů a zeleninové polévky. Bršlice kozí noha obsahuje velké množství bílkovin.

Účinky této běžně pro nás dostupné rostlině: bolesti nohou (bolesti dolních končetin) dna podagra, odkyselení organismu po zimě, podpora metabolismu - látkové výměny, klouby, pohyblivost kloubů. V případě zadržování vody v těle má močopudný účinek (pokud z kořenů bršlice uvaříte čaj). Rostlina má blahodárné i vnější využití. Pokud Vás bolí nohy, doporučuje se připravit koupel z kořenů bršlice a to: 100 gr. čerstvých kořenů povařte ve 2 litrech vody a nechte 15 minut vyluhovat. Po té vodu vylejte do nádoby na koupel nohou a přidejte tolik vody, aby koupel byla příjemná.

Proč se bršlice jmenuje kozí noha?

Listy opravdu připomínají svým tvarem otisk kozího  kopýtka. Podagra je latinský název pro dnu, nemoc, která ve stáří zbaví mnoho lidí pohybu. Mniši proto bršlici pěstovali v klášterních zahradách. Padagraria znamená léčící dnu. Jeden z českých názvů zní padágrová bylina.

Dobrá rada, pokud se chcete bršlice zbavit na zahrádce: Bršlice nesnášejí fazole. Když vám bršlice na zahrádce přeroste přes hlavu, vyzkoušejte radu zahradníka. Přeryjte záhon na kterém bršlice roste, nebo ho přejeďte kultivátorem. Pak na něj vysaďte do řádků fazole o něco hustěji než normálně. Až dozrají vysaďte je znovu do záhonu na stejné místo. Po druhé slkizni na záhoně nezbude ani jedna bršlice.

Další záběry nalezneme zde

Obecní úřad - starostka

přečteno: 647x
Aktuality z obce...30. května 2019
KOŠT GULÁŠŮ


27. května 2019
Než vyměnili zámky


15. května 2019
STAVĚNÍ MÁJE

6. května 2019
UKLIĎME ČESKO
21. prosince 2018
Humor-korení života

21. prosince 2018
Vánoční strom

Fotogalerie...

Fotogalerie obce
Zpravodaj...
Chcete-li od n᳠dostᶡt aktuᬮ�nformace, zadejte svoji emailovou adresu
Vstup do redakč®­ho systé­?PORTIA.CZ
sobota, 24. srpna 2019
celkem p㴵p�
nᶚt춮� online: 899
Glyoxide - This is a Body Jewelry product that contains hydrogen peroxide and hinders healing rather than aiding it. Ear Care Solution - Solutions that are provided by jewelry boutiques and department store piercers usually contain alcohol, hydrogen peroxide, and other harmful chemicals that only aggravate a new piercing. Ointments - Antibacterial ointments or similar products only clog pores and/or kill good cells trying to heal the piercing. New piercings and sometimes irritated heavy gauge body piercing jewelry piercings can greatly benefit from a sea salt soak. This simple remedy can soothe pain and even draw out infection when it's done properly.
CMS PORTIA.CZ [ Úvodní strana | Informace o obci | Poplatky | Publicita projektů | Úřední deska | Obecní zastupitelstvo | Plánované akce | Aktivity a organizace | Fotogalerie | Životní prostředí | Užitečné odkazy | Lúcký zpravodaj | Počasí u nás | Kontakt ]  webcreator
â°? - 2019, Obec Louka