Obecbn�䮮.
Úvodní strana
Informace o obci
Poplatky
Publicita projektů
Úřední deska
Úřední hodiny
Archiv zápisů zastupitelstva
Hlášení rozhlasu
Obecní zastupitelstvo
Plánované akce
Aktivity a organizace
Červený kříž
Divadelní kroužek
Myslivecké sdružení
Základní škola Louka
TJ Sokol Louka
Farnost Lipov - Louka
Hody
Pouliční turnaj ve fotbale
Volejbal
Nohejbal
Zahrádkáři
Letecko modelářský klub
DFS Lúčánek
Mužský pěvecký sbor
Sbor dobrovolných hasičů
Svazek obcí Lipov, Louka
Knihovna
Fotogalerie
Životní prostředí
Užitečné odkazy
Lúcký zpravodaj
Počasí u nás
Kontakt
Vydan頨l᮫y...
Novinky
Hledá®­...

Pokro詬鍊 hledᮭ

TOPlistvyšlo: 17. září 2018  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka tisk článku
Střípky historie Obce Louka
Střípky historie Obce Louka

Střípky historie Obce Louka

Sobota 25. srpna - Areál Pod Vrbama  Víkendovou akci připravila pro návštěvníky obec Louka ve spolupráci s Partou Hic v rámci Tečky za prázdninami, která se stala dlouholetou tradicí pořádanou pro všechny věkové kategorie na ukončení prázdnin.

Areál Pod Vrbama ožívá již v pátek podvečer příjezdem členů jednotlivých klubů vojenské historie. Postavením táborových stanů a následným posezením s místními obyvateli.

V sobotu v deset hodin se vydává za zvuku doprovodné hudby průvod všech účastníků po dědině. Vzpomínková akce začíná uctěním památky padlých spoluobčanů za první i druhé světové války  u pomníku padlých, kde stáli čestnou stráž legionáři Francouzští, italští, ruští, vojáci první republiky, Rakosko - Uherští vojáci a četníci první republiky, dále vojáci rumunské armády a slovácké brigády, Javornická dělostřelecká garda, francouzští vojáci různých jednotek a členové francouzské polní ošetřovny Sevice de Santé.   Po slavnostním přivítání starostkou obce paní Annou Vašicovou: " Vážení spoluobčané, vážení přítomní hosté - vítám Vás na dnešním pietním vzpomínkovém setkání. Dnešní den je jeden z pěti aktivit, kterými jsme se přidali k oslavám 100 let vzniku Československé republiky. První naše setkání bylo v březnu při Baladách zpod Javoriny s doktorem Pavlem Popelkou a doprovodem Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky, další v podvečer prvního máje pří výsadbě lípy - Strom svobody -  za pomníkem padlých. Naše nynější víkendová akce s názvem Střípky historie obce Louka, kterou začínáme právě zde u pomníku padlých za první světové války, který postavili rodiny padlých za podpory obecního zastupitelstva v roce 1933. Začneme uctěním památky našich občanů, kteří své životy položili jak v první, tak následně ve druhé světové válce za to, aby další generace i ta současná, měla možnost život prožít právě tady u nás v dědině a hlavně v pokoji a míru.  Další z aktivit připravujeme na víkend 7. až 9. září výstavou militaria a přenáškou spojenou s videoprojekcí pana Jana Halíčka. Zakončíme v říjnu v podvečer vzniku Československé republiky lampionovým průvodem a položením věnce k pomníku padlých. Za podporu a sdílení vzpomínek na naše zesnulé děkuji všem zúčastněným. Přeji nám a našim dalším generacím, ať mír a klid se vznáší nad naší krajinou a ať se jí vyhnou všechny útrapy a války" a položením věnce  místostarostou Ing. Radimem Buzíkem byly vypáleny slavnostní salvy a z rozhlasu zazněla Československá hymna.

Ve 14 hodin byl zahájen na hřišti v areálu Pod Vrbama program sólovou písní "Pri Trenčanskéj bráně" Janem Kozumplíkem a Janem Štefánkem. V první části nám členové klubu Napoleonika předvedli postup napoleonských vojsk přes naše území s názornou ukázkou válečného ošetřovatelství v dané době. Tuto ukázkovou část připravila a mluveným slovem provázela Klára Čudrnáková - starostka obce Dražůvky.

Období od napoleonských válek až po druhou světovou válku ztvárnili členové divadelního kroužku v Louce a jednotlivci z řad občanů. V ukázce byly znázorněny útrapy občanů - postižení ohněm, vodou. Početní pohyb obyvatel. Období první světové války a její dopad na území. Období mezi dvěma válkami, volba prvního starosty, budování viaduktu a jiných významných objektů, útrapy v průběhu druhé světové války.  Připravila  Anna Vašicová a doprovázela mluveným slovem spolu s Jaroslavem Šradějou.

Třetí část - osvobození obce připravil a komentoval pan Jan Halíček z Hrubé Vrbky. Pohyb vojsk ztvárnili členové Klubu vojenské historie Honvéd, Klub vojenské historie 43.pěšího pluku Brno a skupina německých vojáků.

Celou akci zakončili Jan Kozumplík a Jan Štefánek sólovým zpěvem Moravské hymny.

Děkuji všem, kteří se jakýmkoliv  způsobem zapojili do přípravy celé akce: Partě Hic, pomocné organizaci především Evě Dřímalové, pomocné režii Jarmile Hrbáčkové, Antonínu Maňákovi.  Za výrobu domečků dětem a učitelkám Základní školy v Louce, za výrobu viaduktu panu Pavlu Sečkařovi. Členům divadelního kroužku a jednotlivcům za krojové ztvárnění naší části programu. Poděkování patří zaměstnancům Obecního úřadu za vysoké pracovní nasazení při zabezpečení zdárného průběhu akce.

Obec Louka k této příležitosti vydala brožurku s názvem "STŘÍPKY Z HISTORIE OBCE LOUKA - Pod vládou knížecího rodu z Liechtenštejna", autor Peter Futák, Kuželov 66. Autorem seznamů vojáků je RNDr. Ing. Miroslav Hudeček, Blatnička č. 16. K zakoupení je na Obecním úřadu v Louce v ceně 50Kč za kus.

Další záběry nalezneme zde a také zde

Obecní úřad - starostka

přečteno: 651x
Aktuality z obce...

15. července 2019
Pozvánka na Nohejbal


30. května 2019
KOŠT GULÁŠŮ


27. května 2019
Než vyměnili zámky


15. května 2019
STAVĚNÍ MÁJE

6. května 2019
UKLIĎME ČESKO
21. prosince 2018
Humor-korení života

21. prosince 2018
Vánoční strom

Fotogalerie...

Fotogalerie obce
Zpravodaj...
Chcete-li od n᳠dostᶡt aktuᬮ�nformace, zadejte svoji emailovou adresu
Vstup do redakč®­ho systé­µ PORTIA.CZ
čtvrtek, 18. července 2019
celkem p㴵p튍
nᶚt춮� online: 378
Glyoxide - This is a Body Jewelry product that contains hydrogen peroxide and hinders healing rather than aiding it. Ear Care Solution - Solutions that are provided by jewelry boutiques and department store piercers usually contain alcohol, hydrogen peroxide, and other harmful chemicals that only aggravate a new piercing. Ointments - Antibacterial ointments or similar products only clog pores and/or kill good cells trying to heal the piercing. New piercings and sometimes irritated heavy gauge body piercing jewelry piercings can greatly benefit from a sea salt soak. This simple remedy can soothe pain and even draw out infection when it's done properly.
CMS PORTIA.CZ [ Úvodní strana | Informace o obci | Poplatky | Publicita projektů | Úřední deska | Obecní zastupitelstvo | Plánované akce | Aktivity a organizace | Fotogalerie | Životní prostředí | Užitečné odkazy | Lúcký zpravodaj | Počasí u nás | Kontakt ]  webcreator
â°°6 - 2019, Obec Louka