Vytištěno 18. července 2018, 00:59 ze serveru Obec Louka
http://obeclouka.cz/default.asp?sekce=ON&artid=797&akce=view


vyšlo: 2. října 2017  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)

Výstava ovoce a zeleniny

Výstava ovoce a zeleniny


Výstava ovoce a zeleniny

60. výročí založení Českého zahrádkářského svazu v Louce naši zahrádkáři oslavují právě letos.

 

 

16 a 17. září ožil kulturní dům v Louce, již vstupní hala byla prosycena vůní ovoce, bylin a různých květin.  Opět po roce se kvapem přiblížil podzim a s ním naše již tradiční výstava ovoce a zeleniny, kterou pro nás připravili naší zahrádkáři spolu s pracovníky Obecního úřadu v Louce. Mnohé okolní obce tentokrát se výstav vzdaly, pro nepřízeň počasí v letních měsících - velké sucho, že nic nenarostlo, my jsme se  i přes to do přípravy pustily a taky s obavou, že nebude co vystavovat. Ale opak je pravdou, našlo se všeho dostatek až na to, že se na výstavě neobjevila žádná trnka ani duranzie.  Návštěvníci mohli shlédnou zajímavá aranžmá květin všeho druhu doplněná starodávnými předměty potřebnými k výrobě různých marmelád, sirupů, vína, ukázkou pokrmů našich babiček, výzdobou starodávných kuchyní, příbytků. Tentokrát pro naše zahrádkáře aranžovala jejich nová členka Jana Janásová.  Svými výrobky zpestřily celý prostor žáci zdejší základní a mateřské školy, či jednotlivci. Opět se zapojili i místní včelaři s ukázkou výroby medu a taky představili svoje výrobky - med, svíce, medovinu. med byl i zakoupení.

Součástí výstavy byla jako každoročně soutěž o košík jablek - Jablko Horňácka. Tentokrát se zapojili obce Lipov, Louka, Velká nad Veličkou, Kuželov, Javorník, Nová Lhota. odborná porota vyhodnotila soutěžící následovně. Na prvním místě Lipov, druhé místo Kuželov a na třetím místě Javorník. Samozřejmě jako každý rok i letos tento úsek aranžovala Hanka Hrbáčková.

Pro naše pěstitele byla uspořádána přednáška o pěstování a ochraně rajčat. Své zkušenosti se všemi klady i zápory, jak pěstovat které druhy rajčat, jak předcházet různým chorobám a co se dá vše připravit z rajčat, nám názorně přiblížila RnDr. Jana Podloucká z Velké nad Veličkou. Setkala se velkým zájmem našich pěstitelů. Diskuze a ochutnávání vypěstovaných vzorků, které  přednášející přinesla, probíhala ještě dlouho po vyčerpání témat.

Podávala se polévka kyselice, kterou tentokrát pro všechny připravila paní Pokorníková a Maňáková, meduňková a mátová šťáva s citrónem.

Děkujeme touto cestou všem, kteří přispěli svými výpěstky ovoce, zeleniny, bylin, či poskytli různé kuriozity, starodávné nádobí, nábytek, výšivky nebo také dobové pečivo.

A další postřehy nalezneme zde

 

Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)


(c) Obec Louka, Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu tohoto serveru je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu.