Vytištěno 18. října 2018, 17:52 ze serveru Obec Louka
http://obeclouka.cz/default.asp?sekce=ON&artid=821&akce=view


vyšlo: 28. prosince 2017  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)

Čtení v knihovně

Čtení v knihovně


Nech žije život živý

Úterý 12. prosince. "Nech žije život živý", tak zní název knihy se kterou se nám představil při svém autorském čtení v místní knihovně Pavel Popelka, rodák ze Strání.  

Tuto knihu věnoval svým přátelům, především Jarkovi Slovákovi, podle jehož oblíbeného výroku je také pojmenována. Je sestavena z volně zaznamenaných příběhů prožitých s kamarády z Horňácka, ke kterému má vřelý vztah.

PhDr. Pavel Popelka CSc. etnograf, sběratel písní, autor folklorních pořadů, scénárista, fotograf a publicista, skvělý hráč na gajdy, který realizoval řadu výzkumů lidové kultury Uherskobrodska a Moravských Kopanic, ze kterých čerpá ve své publikační práci, při tvorbě výstav a pořadů a rovněž při spolupráci s rozhlasovými publikačními studii. Je autorem četných pořadů na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, z nichž několik obdrželo Cenu festivalu. Založil Festival masopustních tradic ve Strání, Musaionfilm - přehlídku videotvorby českých muzeí pořádané Muzeem J.A. Komenského v Uherském Brodě. Vydal víc jak desítku knih nejen  prózy, ale také poezie. Je autorem řady videodokumentů s národopisnou tématikou. Získal na mezinárodním filmovém festivalu Etnifilm Čadca Bronzového turoňa za film Hody s věncem a káčerem, cenu Slovenské národopisné společnosti v kategorii Etnograf za kamerou. Řadu cen získal za své fotografie. Autorských fotografických výstav uskutečnil bezmála již 60, některé i v zahraničí.

Při poutavém čtení se mohli posluchači při šálku kávy, nebo skleničce bílého vínka zaposlouchat do veršů, písní, hře na cimbál nebo na gajdy, neboť v doprovodném programu na cimbál zahrál i zazpíval Jura Petrů. Čtení z knihy poezie "Kalvados z červených jablek", zpěvem doplnil Antonín Vrba a rovněž zpěvem, ba i svými humornými historkami doplnil Martin Kuchyňka. A samozřejmě také hrou na gajdy a zpěvem balad potěšil sám autor.  Všichni, kdo se této akce zúčastnili, prožili příjemný podvečer, vyplněný přátelskými rozhovory nejen o představené knížce, ale také o ostatní literární tvorbě Pavla Popelky o Horňácku, lidových tradicích, krojích, písničkách, lásce k našemu kraji a životu vůbec. 

Závěrem si bylo možné zakoupit knihy s vlastnoručním podpisem a přáním autora.

 

  

Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)


(c) Obec Louka, Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu tohoto serveru je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu.