Vytištěno 18. ledna 2019, 03:04 ze serveru Obec Louka
http://obeclouka.cz/default.asp?sekce=ON&artid=831&akce=view


vyšlo: 23. února 2018  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)

Fašanek 2018

Fašanek 2018


 Fašanek 2018

Sobota 10. února, obnovení fašankové obchůzky  v Louce. Mužská část  zastupitelů se rozhodla po mnohaleté pauze obnovíit fašankovou obchůzku v Louce.

Sešla celkem početná skupina krojovaných a taky početná skupiny hudců z Horňáckých cimbálových muzik Jožky Staši a Marka Potěšila.

Pokud se ohlédneme na tuto tradici několik desetiletí zpět, ze vzpomínek pamětníků 85 až 90 letých z vyprávění se dovíme, že se před fašankem sešla chasa v hospodě. Zvolili si dva stárky a fašankové veselí mohlo začít.  Nejprve zábavou, následovala obchůzka s doprovodem dechové hudby po dědině, kde v rodinách dostávali vajíčka špek, koblihy, ale taky obilí, to si sesypávali do pytlů. Následně získaný proviant prodali a ze zisku uspořádali zábavu. V úterý před popeleční středou se přesně ve 24 hodin pochovávala basa a následoval půst až do velikonoc.

Další fotečky nalezneme zde

V 70. a 80. letech minulého století tradice pokračovaly podobným způsobem, ale již s tím, že tuto tradici držela mládež 18ti letých. Z ročníku byli zvoleni dva stárci, kteří vedli obchůzku jak hodovou, tak fašankovou. Navštívili každý rodinný dům, pozvali mládež a dospělé k zábavě. Tentokrát se dostávali již peníze, někde taky slivovice a pro všechny návštěvníky byl vstup na zábavu zdarma. Rovněž v úterý před popeleční středou se pochovávala basa.

Tato tradice se v devadesátých letech vytratila, pravděpodobně v ročnících bylo málo mládeže zvláště chlapců a organizace byla náročná.

Věříme, že letos obnovená tradice u nás zaujme své místo a bude pokračovat i v dalších letech.

 

Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)


(c) Obec Louka, Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu tohoto serveru je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu.