Vytištěno 23. května 2019, 17:44 ze serveru Obec Louka
http://obeclouka.cz/default.asp?sekce=ON&artid=850&akce=view


vyšlo: 20. června 2018  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)

Flóra Bratislava

Flóra Bratislava


 Flóra Bratislava

V sobotu dne 28. dubna Český zahrádkářský svaz Louka uspořádal nejen pro členy zájezd na Flóru do Bratislavy.

Bylo možné zde shlédnout velké množství kvetoucích venkovních květin. Zakoupit si k výsadbě na svých zahrádkách, balkónech nebo dvorcích.  Sousta květin se našla taky na výzdobu domácností. V interiéru výstaviště jsme se mohli  zúčastnit různých přednášek vztahujících se k pěstování, štěpování či aranžmá. Taky načerpat inspiraci na různé dekorativní prvky a moderní úpravu našeho okolí.

Na zpáteční cestě jsme navštívili nejstarší poutní místo Mariánka, které se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria.

Poutní místo Mariánka je zahalenou různými legendami. Jedna je o poutníkovi, který v tomto údolí žil a z hruškového dřeva si vytesal sošku Panny Marie. Během nepokojů, které nastaly v Uhrách po smrti krále Štěpána musel poustevník ze svého místa utéct. Sošku ukryl do vykotlaného stromu, ta se našla o několik desetiletí později. 

Historie poutního místa sahá do roku 1377, kdy toto místo navštívil Uherský král Ludvík I. Veliký a položil zde základní kámen kostela. Kostel dal do správy Řádu Pavlínů, který zde působil do roku 1786. Od roku 1927 do roku 1950 poutní místo spravuje Kongregace bratří těšitelů. Ti zrekonstruovali kostel a bývalý pavlínský klášter - zámeček, který slouží jako poutní a kongregační dům. V údolí najdeme milostiplnou sošku Panny Marie Tálenské a zázračný pramen. Někteří z našich poutníků si vystáli frontu u tohoto zázračného pramene. Rovněž jsme měli možnost se zúčastnit svatební mše v kostele. Taky procházka údolím u vesnice Mariánky byla příjemná a povzbuzující. Za zorganizování zájezdu pořadatelům děkujeme.

Další záběry nalezneme zde

Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)


(c) Obec Louka, Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu tohoto serveru je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu.