Vytištěno 25. června 2019, 19:34 ze serveru Obec Louka
http://obeclouka.cz/default.asp?sekce=ON&artid=869&akce=view


vyšlo: 17. září 2018  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)

První a druhá vojna - výstava

První a druhá vojna - výstava


První a druhá vojna - výstava

Pátek 6. září až 9.září  se konala výstava dobových artefaktů z období první a druhé světové války pana Jana Halíčka z Hrubé Vrbky.

Vernisáž výstavy byla zahájena úvodní písní z knihy "Za téj první vojny" od autora Jana Halíčky v podání Borka Smaženky a houslového doprovodu pana Františka Supa z Velké nad Veličkou. Po krátkém představení autora starostkou obce mluveným slovem doplněným videoprojekcí pan Halíček nám připomněl hrůzy první a druhé světové války.

Něco málo o autorovy: Pan Jan Halíček pochází z Hrubé Vrbky. V roce 1967 se narodil jako čtvrté dítě po dcerách Marii, Anně a Ludmile manželům Halíčkovým - jako vytoužený syn.

Je ženatý, s manželkou Ivanou má dvě dcery Klárku a Kristýnku. Těší se z malého vnoučka Janka. Po skončení základní školy studoval na Střední zemědělské škole ve Strážnici. Několik let učil na zemědělském učilišti ve Strážnici, pak pracoval jako celník a nyní dojíždí za prací do Hroznové Lhoty.

 Z rodinného života - maminka pracovala ve vrbecké škole jako školnice, otec jako traktorista v družstvě. Od tatínka, který aktivně pracoval jako odbojář a často o této své činnost před synem vyprávěl a z jeho vyprávění, se dověděl, kde se v našem okolí pohybovala vojska, kde se pohybovali odboj, kde se pohybovali překupníci. Často se setkával s lidma, kteří byli na vojně ať v první, či ve druhé světové válce. Taky na něj emotivně zapůsobilo vyprávění dědečka, který se jako voják v první světové válce pohyboval snad na všech frontách. Na jeho zdraví se podepsalo zasypání na ruské frontě u Haliče, kde zůstala vidět jen ruka, díky níž byl pak vyproštěn a zachráněn. Nakonec ale z vojny dezertoval.

Výstavu navštívili taky školáci z naší základní školy v doprovodu paní ředitelky a učitelek.

Další fotečky nalezneme zde a také zde

Obecní úřad - starostka (starosta@obeclouka.cz)


(c) Obec Louka, Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu tohoto serveru je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu.