Vytištěno 21. října 2019, 09:38 ze serveru Obec Louka
http://obeclouka.cz/default.asp?sekce=ON&artid=887&akce=view


vyšlo: 21. listopadu 2018  |  rubrika: Novinky  |  autor: Webmaster (webmaster@obeclouka.cz)

Svatohubertská mše

Svatohubertská mše 2018


XII. Svatohubertská mše 2018
11.11. 2018

  Krásné barvy podzimu a hřejivé paprsky sluníčka doprovázely letošní podzim až do listopadových dnů. Tak tomu bylo i v neděli 11. 11. 2018, kdy se v Louce konala XII. Horňácká Svatohubertská mše za živé a zemřelé myslivce. Již od ranních hodin panoval před kostelem a prostorem kulturního domu čilý ruch. V 9 hodin vyjel od kostela koňský povoz a vesnicí se začaly rozléhat tóny mladých trubačů. Ti za doprovodu svatého Huberta a představitelů mysliveckých řádů zvali občany na slavnostní mši.  

     Před 10. hodinou se vydal slavnostní průvod v čele se svatým Hubertem od kapličky do kostela. Průvodu se účastnili zástupci řádu svatého Huberta, Moravští rytíři svatého Rostislava a Kolumbana, Černí myslivci Pobeskydští, myslivci z Louky a celého širokého okolí. Mši svatou celebroval P. Petr Wnuk. Troubenou mši v úpravě Vacek, Selement za doprovodu trubačů ze Zábřehu zpíval chrámový sbor z Louky. Mezi obětní dary, které přinášeli myslivci, patřil opět statný ulovený jelen, srnčí a dnes tak vzácná drobná zvěř. Celou atmosféru této slavnostní mše umocňovala ještě krásná podzimní výzdoba kostela, působivé kázání P. Petra Wnuka a nádherné tóny trubačů. Na konci slavnostního požehnání poděkoval Ing. Jan Škopík bývalé paní starostce Aničce Vašicové za to, že stála u zrodu první Horňácké Svatohubertské mše a za všechnu spolupráci po celých dvanáct let starostování.

   Po mši mohli všichni návštěvníci ochutnat výborné koláčky a zahřát se teplým čajem nebo svařeným vínem. K dobré náladě vyhrávali muzikanti z Lipovjanky a trubači ze Zábřehu.  Jelikož letošní mše připadla na 11. 11., svátek svatého Martina, hlavním bodem doprovodného programu bylo svěcení Svatomartinského vína. Přijel Martin na krásném bílém koni a krojovaný pár předal  láhve Svatomartinského vína novému panu starostovi Ing. Radimovi Buzíkovi. P. Petr Wnuk vína slavnostně požehnal. Pak byla pro všechny návštěvníky připravena ochutnávka tohoto lahodného moku. Dospělí i děti rovněž obdivovali před kostelem jelení trofeje v životní velikosti, samozřejmě nechyběli ani stánky s odbornou mysliveckou tématikou a oblečením.

   V prostorách kulturního domu byla rovněž výstava obrazů s mysliveckou tématikou, prezentace optiky Swarowského a prodej dřevěných výrobků řezbářů ze Šumavy, šperků a jiných drobných mysliveckých předmětů. V sále byla pak připravena slavnostní tabule pro pozvané hosty. Po společné modlitbě se všichni s chutí pustili do teplé bažantí polévky.
   Je za námi opět jedna krásná podzimní neděle, naplněná nevšedním duchovním a kulturním zážitkem, a hlavně setkáním s dobrými přáteli a kamarády.


      Velký dík patří hlavně Ing. Janu Škopíkovi, sponzorům a všem, kteří přispěli a jakýmkoliv způsobem se podíleli na průběhu této nevšední společenské akce.

text: Jarmila Hrbáčková

  

Fotografie pana Gajovského jsou ZDE

Reportáž z Hubertské mše byla vysílána  na TV Noe 15.11.2018 v 19.30
Ke stažení (129 MB, mp4)  ZDE 

 

Na TV Nova byla 20.11.2018 reportáž z honu a Hubertské v pořadu "Víkend"  
(Reportáž začíná  v 36:30 min pořadu)

Webmaster (webmaster@obeclouka.cz)


(c) Obec Louka, Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu tohoto serveru je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu.